Grupa I „Wesołe motylki”

03.06.2019 – 07.06.2019

TEMAT TYGODNIA: PRACOWITA PSZCZÓŁKA

  1. Kto to taki?”

Zapoznanie dzieci z pszczołą na podstawie przebrania przez opiekunkę. Przedstawienie cech charakterystycznych pszczoły (czułki, skrzydełka, żądło).

  1. Pracowita pszczółka”

Przedstawienie wiersza „Pracowita pszczółka” przy wykorzystaniu teatrzyku

  1. Głodny miś”

Dzieci karmią misia wrzucając mu do buzi plastikowe smakołyki: jagody, miód, itp.

  1. Jestem pszczółką”

Zabawa ruchowo-naśladowcza przy utworze Vivaldiego „cztery pory roku- lato”- podczas trwania utworu dzieci udają pszczoły latają wokół kwiatków, gdy muzyka milknie dzieci siadają na kwiatach.

  1. Mała pszczółka”

Praca plastyczna. Wykonanie pszczół przy użyciu rolek po papierze

10.06.2019 – 14.06.2019

TEMAT TYGODNIA: KOLOROWE OWOCE

  1. Owocowa loteria”
  • Zapoznanie dzieci z czterema wybranymi owocami np.: banany, truskawka, winogron, pomarańcza, kiwi, jagoda. Opiekunka umieszcza w worku atrapy wybranych owoców i podchodząc do każdego siedzącego w kole dziecka zachęca do wylosowania. Po wyjęciu przez dziecko owocu z worka prowadząca nazywa go i pokazuje pozostałym uczestnikom zabawy.
  1. Co to jest?”
  • Zapoznanie dzieci ze świeżymi owocami przy pomocy zamysłu, smaku, dotyku i wzroku.
  1. Witaminki”
  • Zabawa z chustą animacyjną i kolorowymi owocami na kartce przy piosence „Witaminki”. Przy pomocy opiekunki dzieci próbują dopasować kolor owocu na kartce do koloru na chuście.
  1. Puzzle”
  • Próby układania puzzli przedstawiających owoce.
  • Zabawa ruchowo – naśladowcza „Sałatka owocowa”. Opiekunka demonstruje ruchem i nazywa czynności wykonywane podczas przygotowywania sałatki – mycie owoców, krojenie, wkładanie do miski, mieszanie, zjadanie. Dzieci próbują naśladować opiekunkę.
  1. Zabawa plastyczna”
  • Wypełnienie konturu truskawki i banana kolorową bibuła przez dzieci.

 

17.06.2019 – 21.06.2019

TEMAT TYGODNIA: MOJE WAKACJE

  1. Zapoznanie dzieci z plażowymi zabawkami –

wiaderkiem, łopatką, grabkami, sitkiem, z wykorzystaniem zdjęć i plastikowych zabawek. Dzieci próbują przyporządkować naturalne przedmioty do ilustracji.

  1. Plażowa torba”

zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci zbierają po sali akcesoria plażowe np. koło ratunkowe, zabawki dmuchane, i układają je do torby, którą zabiorą na wakacje.

  1. Lokomotywa”

– zabawa muzyczno – ruchowa. Dzieci ustawiają się w pociąg, kiedy usłyszą melodię, „pociąg” rusza wolno ze stacji i porusza się coraz szybciej w rytm słuchanej muzyki.

– „Niech żyją wakacje!” – wspólne śpiewanie refrenu znanej dzieciom, wakacyjnej piosenki.

  1. Wakacyjna muszelka”

– praca plastyczna. Na wyciętym kartonie w kształcie muszelki dzieci próbują zdobić pracę kolorowym piaskiem i kaszą manną.

24.06 – 28.06.2019

TEMAT TYGODNIA: LATO

  1. Letnia pogoda”
  • Przedstawienie dzieciom elementów letniej pogody (słońce, chmury, wiatr, burza, tęcza).
  1. Gramy w piłkę plażową”
  • Rzucanie piłki do celu: kosz, hula hop, szarfa.
  1. Letni strój”
  • Segregacja ubioru letniego od zimowego (szalik, czapki, okulary przeciwsłoneczne, sandały, koszulka, kapelusz, kurtka).
  1. Maluję co czuję”
  • Dowolne bazgroty kredką przy utworze „Sen nocy letniej” F. Mendelssohna.
  1. Piaskownica”
  • Przedstawienie wiersza „Piaskownica” za pomocą flanelografu.

 

ZABAWY PRZEPROWADZONE NA GRUPIE II TĘCZOWE MISIE” W DNIACH OD 03.06 – 28.06.2019

 

TEMAT TYGODNIA: „IDZIEMY DO ZOO”

1. „Zwierzęta w zoo” – zapoznanie dzieci z takim miejscem ja zoo, omówienie kogo możemy tam spotkać oraz ja powinniśmy się zachowywać (nie krzyczymy, nie karmimy zwierząt, nie podchodzimy do zwierząt bez pozwolenia).

zapoznanie i omówienie zwierząt w zoo (tygrys, lew, żyrafa itp.), przedstawienie ich cech charakterystycznych.

2. „Wycieczka do zoo” – czytanie opowiadania pt. „wycieczka do zoo”, omówienie treści poprzez przedstawienie ilustracji zwierząt występujących w opowiadaniu.

3. „Czyj to ślad? – dopasowywanie zwierząt do ich śladów.

4. „Czyj to głos” – rozpoznawanie odgłosów zwierząt odtwarzanych z płyty CD.

5. „Bal w zoo” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem opasek zwierząt.

6. „Zwierzaki” – zabawa plastyczna, wypełnianie konturów zwierząt przy użyciu kredek.

 

TEMAT TYGODNIA: „LETNIE UBIORY”

  1. Letnia pogoda”- zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie z wykorzystaniem tablicy fakturowej.
  2. Dmucha wiatr” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
  3. Letnie ubiory”- zapoznanie z częściami garderoby, które nosimy latem.
  4. Porządkujemy ubrania”- segregowanie ubrań na letnie i zimowe, porządkowanie ich do obrazka z odpowiednia pora roku: lato, zima.
  5. Lato” – zapoznanie z treścią wiersza B. Formy pt. Lato przy pomocy historyjki obrazkowej
  6. Letnie ubrania” – prac plastyczna, wyklejanie plasteliną

Temat tygodnia : „ To już lato”

  1. Przyszło lato” – zapoznanie z wierszem „Lato” M. Frączak – teatrzyk. Przybliżenie atrybutów lata (lody, słońce, kwiaty, plaża).
  2. Loteryjka” – Utrwalenie wiadomości na temat cech charakteryzujących obecną porę roku – lato. Dopasowywanie takich samych obrazków – pary.
  3. Letnie owoce– zapoznanie z naturalnymi owocami występującymi latem (maliny, truskawki, borówki) i ich cechami charakterystycznymi (kolor, kształt, smak, zapach).
  4. Letnie piosenki” – zabawy muzyczno – ruchowe przy piosenkach o tematyce letniej.

 

Temat tygodnia: „Jedziemy na wakacje”

 

  1. Dokąd jedziemy?”

` Opiekunka omawia przy pomocy ilustracji miejsca do których możemy pojechać na wakacje np. morze, góry, jeziora, wieś.

  1. Czym jedziemy na wakacje?”

Opiekunka przedstawia dzieciom różne rodzaje środków transportu np. auto, pociąg, statek, samolot z wykorzystaniem zabawek. Dzieci naśladują dźwięki pojazdów prezentowanych przez opiekunkę.

  1. Letnie zabawy”

Opiekunka przybliża dzieciom rodzaje wakacyjnych zabaw na ilustracjach np. pływanie,
jazda na rowerze, zabawa piłką i na placu zabaw.

  1. W poszukiwaniu skarbów”

Zaprezentowanie dzieciom rekwizytów związanych z wypoczynkiem nad morzem np. parasol, piłka, koc, foremki do piasku.

  1. Morze – praca plastyczna

Dzieci przy pomocy opiekunki wyklejają ilustracje przedstawiające morze z wykorzystaniem suchej galaretki.

ZABAWY PRZEPROWADZONE W GRUPIE III ZŁOTE RYBKI W DNIACH 03.06. – 28.06.2019 r.

Temat tygodnia : Wycieczka do ZOO.

  1. Jakie zwierzątka spotkamy w ZOO? – zapoznanie dzieci ze zwierzętami mieszkającymi w ZOO (na podstawie obrazków, figurek zwierząt). Omówienie ich wyglądu oraz zachowań. Szukanie różnic między zwierzątkami, np. żyrafa ma długą szyję – lew ma wielką grzywę. Zabawa ruchowa do wiersza „ZOO” z wykorzystaniem opasek z emblematami zwierząt.
  2. Spacer do ZOO – „Kto to jest?” – zagadki słowne o mieszkańcach ZOO. Czytanie opowiadania pt. „Wycieczka do ZOO.” (z pokazem ruchowym). Omówienie treści opowiadania poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania: 1. Jakie zwierzątka występują w opowiadaniu? 2. W jaki sposób się poruszały? Układanie 4 – elementowych puzzli przedstawiających zwierzęta z ZOO.
  3. Czyj to głos? – rozpoznawanie głosów zwierząt odtwarzanych z płyty CD (lew, słoń, małpa). Zabawa ruchowo – naśladowcza do piosenki pt. „Idziemy do ZOO” ( z wykorzystaniem opasek przedstawiających zwierzęta).
  4. Bezpieczeństwo podczas wycieczki do ZOO – rozmowa kierowana na temat prawidłowego zachowania się na wycieczce w ZOO. „Czyje to ślady?” – próby rozpoznawania śladów zwierząt. Dopasowywanie ich do odpowiedniego mieszkańca ZOO. „Czyj to cień?” – dopasowywanie zwierząt do właściwego konturu. Nazywanie zwierząt, określanie koloru i wielkości.
  5. Wesoła małpka – praca plastyczna – przypomnienie nazw i wyglądu zwierząt mieszkających w ZOO. „Wesoła małpka” – wyklejanie konturu małpy za pomocą kaszy bulgur i kaszy gryczanej.

Temat tygodnia : Jem smacznie i zdrowo.

  1. Jemy kolorowo – żyjemy zdrowo – zapoznanie dzieci ze zdrowymi produktami spożywczymi na podstawie kolorowych ilustracji. Prezentacja wiersza J. Brzechwy „ Na straganie”. Dopasowywanie ilustracji owoców do odpowiedniego koloru na chuście animacyjnej.

  2. Czarodziejski garnek – prezentacja warzyw i owoców w koszyku. Zabawy dowolne na świeżym powietrzu w ogródku żłobkowym. Zabawy ruchowe do piosenek „Na marchewki urodziny” , „Jesteśmy ogórki”.

  3. Degustacja owoców – dzieci rozpoznają owoce i warzywa za pomocą dotyku przy zawiązanych oczach, jednocześnie próbują odgadywać ich nazwę oraz określają smak poprzez degustacje (słodki, kwaśny, gorzki). Zagadki słowne o warzywach i owocach.

  4. Zdrowe menu – spotkanie dzieci z panią pielęgniarką. Rozmowa na temat zdrowego żywienia – podział na zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe. Zabawy ruchowe ze śpiewem piosenek „Witaminki” , „W ogródku warzywnym”.

  5. Owoc i warzywo – praca plastyczna – dzieci za pomocą gąbki zamoczonej w farbie kolorują kontur jabłka i gruszki. Zabawy na świeżym powietrzu.

Temat tygodnia: Już jest lato.

  1. Mamy lato ; lato słyszę Cię – omówienie z wykorzystaniem obrazków charakterystycznych cech oraz rzeczy kojarzących się z latem (leżak, lody, strój kąpielowy, itd.). Opiekunka odtwarza nagrane odgłosy (bzyczenie pszczół, szum morza, śpiew ptaków, itd.). Dzieci próbują odgadnąć co usłyszały.. Dobieranie obrazków do odpowiednich dźwięków jakie możemy usłyszeć w danym otoczeniu np. szum morza – morze. Tor przeszkód, tunel na świeżym powietrzu.
  2. Letnia pogoda – rozmowa z dziećmi na temat zjawisk atmosferycznych występujących w lato (burza, grad, deszcz, grzmot, itp.). Naśladowanie odgłosów deszczu i burzy z wykorzystaniem kartek papieru, gazet.
  3. Letni taniec – opiekunka stroi się w letnią szatę (Pani Lato) i zaprasza dzieci do wspólnej zabawy muzyczno – ruchowej przy utworze A. Vivaldiego „Lato”. Taniec ze wstążkami i chustami. Zabawy ruchowe do piosenek „Przyszło dzisiaj do nas lato” , „Tato już lato”.

Temat tygodnia : Wakacyjne wyprawy.

  1. Wspólne zabawy z dziećmi na świeżym powietrzu z wykorzystaniem chusty animacyjnej, toru przeszkód, ławeczek itd. Zabawy ruchowe do piosenek o tematyce letniej. Wspólne czytanie książeczek, zabawy klockami o różnej strukturze.

 

error: Content is protected !!