ZABAWY „ZŁOTYCH RYBEK” w dniach od 06.05.2019r. do 17.05.2019r.

 

TEMAT TYGODNIA: Spacery po lesie i łące

  1. Spacer po lesie – poznajemy las – przedstawienie ilustracji lasu, omówienie jego wyglądu (drzewa, krzewy, zwierzęta). Zapoznanie dzieci ze zwierzętami mieszkającymi w lesie (wiewiórka, dzik, niedźwiedź, jeż, sowa). Rozmowa na temat odpowiedniego zachowywania się w lesie, np.: nie hałasujemy, nie wyrzucamy śmieci. Zagadki słowno-obrazkowe. Zabawa kołowa do piosenek, pt.: „Stary niedźwiedź” oraz „Dzik jest dziki”
  2. Kto mieszka na łące – flanelo graf na podstawie wiersza J. Salach „Łąka”. Zapoznanie dzieci z wyglądem łąki na podstawie wiosennej dekoracji. Omówienie cech charakterystycznych zwierząt i owadów mieszkających na łące. Zagadki słowno-obrazkowe. Zabawy ruchowo-naśladowcze do piosenek „Pracowite pszczółki”, „Dzisiaj rano złote słonko”.
  3. Co fruwa, a co nie – przypomnienie nazw i wyglądu zwierząt i owadów żyjących na łące. Omówienie oraz klasyfikacja zwierząt i owadów ze względu na sposób poruszania się, np.: pszczoła-fruwa, ślimak-pełza, konik polny, żaba-skacze. Zabawy ruchowo-naśladowcze:” Bocian i żabki” oraz „Kolorowe motyle” z wykorzystaniem opasek z wizerunkiem bociana, żaby, motyla.
  4. Mieszkańcy łąki – układanie w całość wcześniej zamienionych połówek zwierząt i owadów, np.: pół motyla, pół konika polnego. Nazywanie dopasowanych obrazków. Zabawa muzyczna do piosenki „Na majowej łące”. Słuchanie odgłosów zwierząt i owadów z płyty CD.
  5. Kolorowe motyle-zabawa plastyczna– zamalowywanie kolorowymi kredkami konturu motyla. Zwrócenie uwagi na poprawne trzymanie kredki. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat łąki i jej mieszkańców.

 

TEMAT TYGODNIA : Majowy piknik.

  1. Kosz piknikowy – opiekunka za pomocą ilustracji wprowadza dzieci w temat zajęć i zabaw na pikniku. Wspólne przygotowywanie kosza piknikowego (talerzyki, kubeczki, przekąski i owoce).Zabawy ruchowe przy piosenkach „Pójdziemy na wycieczkę” , „Pszczółki”.
  2. Ciasteczka na piknik – śpiewanie piosenek wraz o tematyce wiosennej. Dzieci wspólnie z opiekunką „wyrabiają” ciasteczka z kolorowej plasteliny przy pomocy różnych foremek, a później ozdabiają je za pomocą kolorowych kuleczek i brokatu według własnego pomysłu.
  3. Na talerzu – dzieci z pomocą opiekunki naklejają na papierowych talerzykach produkty spożywcze wycięte z kolorowych gazet.
  4. Nasz piknik – opiekun ka przygotowuje zdrowe przekąski piknikowe. Opowiada dzieciom o tym, jak można miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Wspólna degustacja produktów spożywczych z koszyka piknikowego. Zabawy konstrukcyjne z klocków o różnej strukturze.
  5. Formy aktywności na pikniku – zabawy z chustą animacyjną; rzucanie piłką do celu; przechodzenie przez tunel; skłony; podskoki.
error: Content is protected !!