ZABAWY PRZEPROWADZONE NA GRUPIE II „TĘCZOWE MISIE” W DNIACH OD 21.01. – 01.02.2019

TEMAT TYGODNIA – „ULUBIONE BAJKI”

W kąciku czytelniczym”wprowadzenie dzieci w świat bajek, wybieranie i czytanie dzieciom bajeczek.

Prośby książeczki”jak dbamy o książeczki np. nie rysujemy po kartkach, nie zgniatamy, i wyrywamy kartek itp.

Czerwony Kapturek”teatrzyk kukiełkowy w oparciu o treść bajki.

Co kapturek ma w koszyczku”rozpoznawanie przedmiotów i nazywanie ich np. syrop, jabłko, sok itp.

My jesteśmy krasnoludki…”zabawa ruchowa w kole, dzieci ilustrują ruchem treść piosenki.

Jaka to bajka?”zabawa w skojarzenia. Dopasowywanie rekwizytów do ilustracji z bajek.

Kto ukrył się na obrazku”rozwiązywanie zagadki obrazkowej, odsłanianie sylwetki np. Kopciuszka, Czerwonego Kapturka.

Pomocnicy Kopciuszka”zabawa badawcza, oddzielanie soli od fasoli.

Bajkowy Kot”zabawa plastyczna malowanie farbami po otrębach pszennych.

 

TEMAT TYGODNIA – „IDZIEMY NA BAL”

W karnawale mamy bale” prezentacja ilustracji o tematyce balowej, wyjaśnienie co to jest BAL co na nim można robić, w co możemy się ubrać.

Cień maski” opiekunka przedstawia różne rodzaje masek, zadaniem dzieci jest odnalezienie cienia danej maski.

W czym na bal?” prezentacja stroi i akcesoriów karnawałowych, przebieranie chętnych dzieci w stroje oraz zabawa w kole przy muzyce.

Kopciuszek na balu” słuchanie opowiadania „Kopciuszek”. Próby ułożenia wcześniej przygotowanych ilustracji według kolejności wydarzeń.

Niech żyje bal” zabawa taneczna do znanych utworów muzycznych, zabawy chustą animacyjną, balonami.

Balonowy ogon” opiekunka przygotowuje ogon z balonów, przyczepia go i ucieka. Zadaniem dzieci jest złapanie ogona, osoba która złapie ogon – ucieka reszta dzieci próbuje ją złapać.

Maski” zabawa plastyczna, dekorowanie masek za pomocą kredek, brokatu, kleju, papieru kolorowego.

 

 

ZABAWY DZIECI Z GRUPY „ZŁOTE RYBKI” W DNIACH OD 21.01.2019 DO 01.02.2019R.

 

Temat tygodnia: W świecie zimowych baśni

  1. Bajeczki z półeczki – czytanie wybranych fragmentów bajki „Jaś i Małgosia” oraz „Kopciuszek”. Rozmowa na temat treści zawartych w bajkach, dobrych i złych postaci. Dopasowywanie elementów do odpowiednich postaci, np.: kopciuszek – pantofelek, czarownica-miotła. „Śladami Jasia i Małgosi”- zabawa ruchowa polegająca na chodzeniu po torze wyznaczonym za pomocą gumowych stóp. Chodzenie według kierunku strzałek.
  2. Czerwony kapturek” – historyjka obrazkowa w oparciu o bajkę. Omówienie cech charakterystycznych postaci oraz towarzyszących im emocji. Przedstawienie bajki za pomocą pacynek paluszkowych (dzieci wcielają się w postać czerwonego kapturka, babci, leśniczego, wilka). Wspólne czytanie i oglądanie książeczek.
  3. Trzy świnki” – przedstawienie bajki za pomocą książeczki oraz ilustracji. Próby chronologicznego ułożenia obrazków. Wskazanie oraz omówienie materiałów, z których świnki budowały domki (który domek był najtrwalszy). Uwrażliwianie dzieci na potrzebę niesienia pomocy innym. Układanie puzzli, budowanie domków z klocków o różnej strukturze.
  4. Dzień Babci i Dziadka” – uroczysty występ dzieci z okazji święta babci i dziadka. Śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków , wręczanie upominków dla babci i dziadka.
  5. Zakładka do książkipraca plastyczna. Ozdabianie pasków wyciętych z kolorowego brystolu używając do tego drobnych elementów wyciętych z papieru (kwiatki, serduszka, gwiazdki).

 

Temat tygodnia: Bal karnawałowy

  1. Kolorowy karnawał – prezentacja ilustracji przedstawiających dzieci na balu. Zwrócenie uwagi na stroje, maski. Oglądanie, nazywanie oraz przymierzanie strojów karnawałowych. Zabawy ruchowe ze śpiewem piosenek: „Bal w przedszkolu”, „Biały walczyk”.
  2. Bal przebierańców” – zapoznanie dzieci z wierszem, pt.: ”Bal przebierańców”(na podstawie obrazków). Prezentacja i omówienie poszczególnych bohaterów wiersza. Zwrócenie uwagi na ich wygląd, szukanie podobieństw i różnic. Przypomnienie piosenek o tematyce zimowej, np.: „Zima, zima” (tworzenie saneczek). Budowanie zamków z drewnianych klocków.
  3. W krainie Kopciuszka – zapoznanie dzieci z bajką. Opiekunka przedstawia i opowiada historię Kopciuszka za pomocą kolorowych ilustracji. Prezentacja sylwetek głównych bohaterów (pacynki paluszkowe). Zabawy kołowe przy piosenkach o tematyce zimowej. Gimnastyka -ćwiczenia i zabawy ruchowe.
  4. Bal żłobkowy – rozmowa na temat balu – jak wygląda sala balowa, za kogo można się przebrać, w co i jak się bawić. Zabawy muzyczno-taneczne do piosenek, pt.: „Kaczuszki”, „Jedzie pociąg”, „Pszczółka Maja”( dzieci przebrane w stroje karnawałowe). Taniec w parach z balonem.
  5. Maska– praca plastyczna- ozdabianie szablonu maski przy użyciu cekinów, gwiazdek, brokatów.

Zajęcia przeprowadzone na grupie „Wesołe Motylki ‘’ w dniach od 21.01 – 1.02.2019 r.

Temat tygodnia : „TYDZIEŃ PLASTYCZNY”

  1. „KOLORY” – Kolorowa dobie ranka- dzieci poznają podstawowe kolory (żółty, zielony, niebieski, czerwony,czarny). Opiekunka ustawia pojemniki z farbami w różnych kolorach, zadaniem dzieci jest wybranie i dopasowanie do pojemników kartki z takim samym kolorem.
  2. „KOLOROWE SOCZKI” – Opiekunka przy pomocy słomki robi dwie kropki z soku malinowego i marchewkowego na środku kartki. Dzieci przy pomocy słomki do picia bądź paluszków starają się je wymieszać. Tworząc indywidualne obrazy z barw.
  3. „PLASTELINOWE LIZAKI” – Opiekunka rozdaje każdemu dziecku po dwa kawałki plasteliny, dzieci starają się z nich uformować długie wałeczki. Następnie opiekunka pomaga uformować i nadziać wałeczki w kształt lizaka.
  4. „MASA SOLNA” – Opiekunka zapoznaje dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania masy solnej. Następnie wspólnie z dziećmi przygotowuje masę i wycinają foremkami różne kształty.
  5. „KOLORY NA DŁONI” – Przypomnienie dzieciom podstawowych barw z początku tygodnia, omówienie ich próby dopasowania koloru do otoczenia np. słońce-żółte, niebo-niebieskie. Opiekunka maluje każdy palec dziecka w innym kolorze i odbijamy rączkę na białym kartonie.

 

Temat tygodnia : KARNAWAŁOWE ZABAWY MUZYCZNE

 

  1. „BAL” – Opiekunka opowiada dzieciom o balu i kostiumach karnawałowych, prezentuje przykładowe kostiumy w które przebierają się dzieci.
  2. „KARNAWAŁOWE MASKI I KOSTIUMY” – Opiekunka za pomocą gotowych masek przedstawia ich rodzaje. Przedstawia również ilustracje pokazujące przebrania karnawałowe. Dobie ranka- dzieci dopasowują stroje do odpowiednich postaci. (księżniczka, smok, pirat, strażak)
  3. „MASKI” – Dzieci razem z opiekunką tworzą maski karnawałowe wyklejane kolorowym papierem i brokatem.
  4. „BAL NA 100 PAR” – Dzieci biorą udział w zabawie karnawałowej. Wspólna zabawa przy dziecięcych utworach, oraz taniec z balonikami.
  5. „BALONIKOWE ZABAWY” – Teatrzyk na podstawie utworu M. Terlikowskiej. Opiekunka opowiada dzieciom treść utworu przy pomocy rekwizytów. Zabawa sensoryczna przy pomocy baloników wypełnionych mąką, wodą, solą, kaszą. Zabawy kołowe np.”baloniku mój malutki”.

 

error: Content is protected !!