ZABAWY PRZEPROWADZONE NA GRUPIE II „TĘCZOWE MISIE” W DNIACH OD 21.01. – 01.02.2019
TEMAT TYGODNIA – „ULUBIONE BAJKI”
„W kąciku czytelniczym” – wprowadzenie dzieci w świat bajek, wybieranie i czytanie dzieciom bajeczek.
„Prośby książeczki” – jak dbamy o książeczki np. nie rysujemy po kartkach, nie zgniatamy, i wyrywamy kartek itp.
„Czerwony Kapturek” – teatrzyk kukiełkowy w oparciu o treść bajki.
„Co kapturek ma w koszyczku” – rozpoznawanie przedmiotów i nazywanie ich np. syrop, jabłko, sok itp.
„My jesteśmy krasnoludki…” – zabawa ruchowa w kole, dzieci ilustrują ruchem treść piosenki.
„Jaka to bajka?” – zabawa w skojarzenia. Dopasowywanie rekwizytów do ilustracji z bajek.
„Kto ukrył się na obrazku” – rozwiązywanie zagadki obrazkowej, odsłanianie sylwetki np. Kopciuszka, Czerwonego Kapturka.
„Pomocnicy Kopciuszka” – zabawa badawcza, oddzielanie soli od fasoli.
„Bajkowy Kot” – zabawa plastyczna malowanie farbami po otrębach pszennych.
TEMAT TYGODNIA – „IDZIEMY NA BAL”
„W karnawale mamy bale” – prezentacja ilustracji o tematyce balowej, wyjaśnienie co to jest BAL co na nim można robić, w co możemy się ubrać.
„Cień maski” – opiekunka przedstawia różne rodzaje masek, zadaniem dzieci jest odnalezienie cienia danej maski.
„W czym na bal?” – prezentacja stroi i akcesoriów karnawałowych, przebieranie chętnych dzieci w stroje oraz zabawa w kole przy muzyce.
„Kopciuszek na balu” – słuchanie opowiadania „Kopciuszek”. Próby ułożenia wcześniej przygotowanych ilustracji według kolejności wydarzeń.
„Niech żyje bal” – zabawa taneczna do znanych utworów muzycznych, zabawy chustą animacyjną, balonami.
„Balonowy ogon” –opiekunka przygotowuje ogon z balonów, przyczepia go i ucieka. Zadaniem dzieci jest złapanie ogona, osoba która złapie ogon – ucieka reszta dzieci próbuje ją złapać.
„Maski” – zabawa plastyczna, dekorowanie masek za pomocą kredek, brokatu, kleju, papieru kolorowego.
ZABAWY DZIECI Z GRUPY „ZŁOTE RYBKI” W DNIACH OD 21.01.2019 DO 01.02.2019R.
Temat tygodnia: W świecie zimowych baśni
- Bajeczki z półeczki – czytanie wybranych fragmentów bajki „Jaś i Małgosia” oraz „Kopciuszek”. Rozmowa na temat treści zawartych w bajkach, dobrych i złych postaci. Dopasowywanie elementów do odpowiednich postaci, np.: kopciuszek – pantofelek, czarownica-miotła. „Śladami Jasia i Małgosi”- zabawa ruchowa polegająca na chodzeniu po torze wyznaczonym za pomocą gumowych stóp. Chodzenie według kierunku strzałek.
- „Czerwony kapturek” – historyjka obrazkowa w oparciu o bajkę. Omówienie cech charakterystycznych postaci oraz towarzyszących im emocji. Przedstawienie bajki za pomocą pacynek paluszkowych (dzieci wcielają się w postać czerwonego kapturka, babci, leśniczego, wilka). Wspólne czytanie i oglądanie książeczek.
- „Trzy świnki” – przedstawienie bajki za pomocą książeczki oraz ilustracji. Próby chronologicznego ułożenia obrazków. Wskazanie oraz omówienie materiałów, z których świnki budowały domki (który domek był najtrwalszy). Uwrażliwianie dzieci na potrzebę niesienia pomocy innym. Układanie puzzli, budowanie domków z klocków o różnej strukturze.
- „Dzień Babci i Dziadka” – uroczysty występ dzieci z okazji święta babci i dziadka. Śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków , wręczanie upominków dla babci i dziadka.
- Zakładka do książki – praca plastyczna. Ozdabianie pasków wyciętych z kolorowego brystolu używając do tego drobnych elementów wyciętych z papieru (kwiatki, serduszka, gwiazdki).
Temat tygodnia: Bal karnawałowy
- Kolorowy karnawał – prezentacja ilustracji przedstawiających dzieci na balu. Zwrócenie uwagi na stroje, maski. Oglądanie, nazywanie oraz przymierzanie strojów karnawałowych. Zabawy ruchowe ze śpiewem piosenek: „Bal w przedszkolu”, „Biały walczyk”.
- „Bal przebierańców” – zapoznanie dzieci z wierszem, pt.: ”Bal przebierańców”(na podstawie obrazków). Prezentacja i omówienie poszczególnych bohaterów wiersza. Zwrócenie uwagi na ich wygląd, szukanie podobieństw i różnic. Przypomnienie piosenek o tematyce zimowej, np.: „Zima, zima” (tworzenie saneczek). Budowanie zamków z drewnianych klocków.
- W krainie Kopciuszka – zapoznanie dzieci z bajką. Opiekunka przedstawia i opowiada historię Kopciuszka za pomocą kolorowych ilustracji. Prezentacja sylwetek głównych bohaterów (pacynki paluszkowe). Zabawy kołowe przy piosenkach o tematyce zimowej. Gimnastyka -ćwiczenia i zabawy ruchowe.
- Bal żłobkowy – rozmowa na temat balu – jak wygląda sala balowa, za kogo można się przebrać, w co i jak się bawić. Zabawy muzyczno-taneczne do piosenek, pt.: „Kaczuszki”, „Jedzie pociąg”, „Pszczółka Maja”( dzieci przebrane w stroje karnawałowe). Taniec w parach z balonem.
- Maska– praca plastyczna- ozdabianie szablonu maski przy użyciu cekinów, gwiazdek, brokatów.
Zajęcia przeprowadzone na grupie „Wesołe Motylki ‘’ w dniach od 21.01 – 1.02.2019 r.
Temat tygodnia : „TYDZIEŃ PLASTYCZNY”
- „KOLORY” – Kolorowa dobie ranka- dzieci poznają podstawowe kolory (żółty, zielony, niebieski, czerwony,czarny). Opiekunka ustawia pojemniki z farbami w różnych kolorach, zadaniem dzieci jest wybranie i dopasowanie do pojemników kartki z takim samym kolorem.
- „KOLOROWE SOCZKI” – Opiekunka przy pomocy słomki robi dwie kropki z soku malinowego i marchewkowego na środku kartki. Dzieci przy pomocy słomki do picia bądź paluszków starają się je wymieszać. Tworząc indywidualne obrazy z barw.
- „PLASTELINOWE LIZAKI” – Opiekunka rozdaje każdemu dziecku po dwa kawałki plasteliny, dzieci starają się z nich uformować długie wałeczki. Następnie opiekunka pomaga uformować i nadziać wałeczki w kształt lizaka.
- „MASA SOLNA” – Opiekunka zapoznaje dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania masy solnej. Następnie wspólnie z dziećmi przygotowuje masę i wycinają foremkami różne kształty.
- „KOLORY NA DŁONI” – Przypomnienie dzieciom podstawowych barw z początku tygodnia, omówienie ich próby dopasowania koloru do otoczenia np. słońce-żółte, niebo-niebieskie. Opiekunka maluje każdy palec dziecka w innym kolorze i odbijamy rączkę na białym kartonie.
Temat tygodnia : KARNAWAŁOWE ZABAWY MUZYCZNE
- „BAL” – Opiekunka opowiada dzieciom o balu i kostiumach karnawałowych, prezentuje przykładowe kostiumy w które przebierają się dzieci.
- „KARNAWAŁOWE MASKI I KOSTIUMY” – Opiekunka za pomocą gotowych masek przedstawia ich rodzaje. Przedstawia również ilustracje pokazujące przebrania karnawałowe. Dobie ranka- dzieci dopasowują stroje do odpowiednich postaci. (księżniczka, smok, pirat, strażak)
- „MASKI” – Dzieci razem z opiekunką tworzą maski karnawałowe wyklejane kolorowym papierem i brokatem.
- „BAL NA 100 PAR” – Dzieci biorą udział w zabawie karnawałowej. Wspólna zabawa przy dziecięcych utworach, oraz taniec z balonikami.
- „BALONIKOWE ZABAWY” – Teatrzyk na podstawie utworu M. Terlikowskiej. Opiekunka opowiada dzieciom treść utworu przy pomocy rekwizytów. Zabawa sensoryczna przy pomocy baloników wypełnionych mąką, wodą, solą, kaszą. Zabawy kołowe np.”baloniku mój malutki”.