04.02.2019 – 08.02.2019

TEMAT TYGODNIA: NAUKA CZĘŚCI CIAŁA

  1. Części ciała”
  • Opiekunka wskazuje na obrazkach poszczególne części twarzy i ciała. Nazywa je i prosi aby dzieci pokazały je na sobie. Wskazanie części ciała na lali lub misiu.
  1. Przedstaw się w lustrze”
  • Dzieci wraz z opiekunką przyglądają się własnemu odbiciu w lustrze. Dzieci powtarzając za opiekunką wskazują części twarzy i robią różne miny.
  1. Moje _ Twoje”
  • Zabawa z wykorzystaniem elementów metody W. Sherborne.

Dzieci siedzą naprzeciwko siebie i wskazują poszczególne części ciała wymienione przez opiekunkę.

  • Zabawa ruchowa przy piosenkach „Głowa, ramiona, kolana” , „Tu paluszek” , „Woogie-boogie”.
  1. Dbam o moje ciało”
  • Oglądanie i omawianie przez opiekunkę ilustracji przedstawiających czynności takie jak: mycie rąk, buzi, zębów, czesanie włosów. Zwrócenie uwagi jak ważne utrzymanie swojego ciała w dobrej, zdrowej kondycji. Zapoznanie dzieci z akcesoriami toaletowymi niezbędnymi do utrzymania prawidłowych nawyków higienicznych (pasta, szczoteczka do zębów, ręcznik, mydło, szampon, grzebyk)
  • Słuchanie piosenki „Szczotka, pasta, ciepła woda”.

  1. Praca plastyczna – „To ja”
  • Opiekunka odrysowuje chłopca i dziewczynkę na kolorowej kartce. Zadaniem dzieci jest uzupełnienie szablonu częściami ciała wyciętego z kolorowego papieru.

 

11.02 – 15.02.2019

TEMAT TYGODNIA:

  1. Zimowa olimpiada”
  • Prezentacja ilustracji ze sprzętami zimowymi, których wykorzystujemy w czasie zimy (sanki, łyżwy, narty)
  • Czy znacie sprzęty zimowe?” – układanie puzzli. Opiekunka rozdaje dzieciom pocięte 2-elementowe puzzle, zadaniem dzieci jest ułożenie i odgadnięcie jakie sprzęty zimowe przedstawiają obrazki.
  1. Na saneczki dzieci”
  • Zabawa ruchowa. Dzieci w parach tworzą „saneczki” i poruszając się łącząc się w zaprzęg tańcząc do piosenki „Sanna”.
  • Jazda figurowa” – dzieci przy utworze A. Vivaldiego „Zima” wykonują swobodne ruchy trzymając w ręce paski z kolorowej bibuły.
  1. Jazda na nartach”
  • Dzieci przy pomocy opiekunki naśladują jazdę na nartach stojąc na kartkach A4.
  1. Po krach”
  • Zabawa ruchowa. Opiekunka rozkłada na dywanie białe kartki przypominające krę idąc po niej na hasło „mróz” dzieci zostają bezruchu próbując utworzyć lodową figurę.
  1. Praca plastyczna
  • Moje łyżwy” – na kontur wyciętego buta łyżwiarskiego dzieci uzupełniały szablon papierem kolorowym.

Dnia 13.02.2019r odbył się bal karnawałowy w którym uczestniczyły dzieci wraz z opiekunkami z grupy II i III. Dzieci były poprzebierane w stroje karnawałowe (księżniczki, żaby, strażaków). Odbyły się wspólne zabawy z balonami, serpentynami oraz tańce przy muzyce, czas spędzony z dziećmi i opiekunami przebiegał radośnie i wesoło. Z niecierpliwością czekamy na kolejny bal karnawałowy.

Grupa II

Tydzień: 04.02- 08.02.2019

Temat tygodnia: BAWIMY SIĘ W TEATR

Teatr

Zapoznanie dzieci z teatrem. Przedstawienie jego znaczenia oraz demonstracja za pomocą ilustracji poszczególnych elementów związanych z salą teatralną- kurtyna, scena, aktorzy, dekoracje.

Kostiumy teatralne

Przedstawienie dzieciom stroi aktorów, takich jak: rycerz, smok, smerfy, królewna, kot w butach, pszczółka oraz klaun.

“Emocje”

Przy pomocy rekwizytów opiekunka przedstawia dzieciom różne emocje poprzez naśladowanie i nazywanie ich- radość, smutek, złość, strach i gniew.

“Teatrzyk”

Wykorzystując wybraną książkę oraz ilustracje opiekunka przedstawia bajkę pt. “O trzech świnkach”.

Dobieranka obrazkowa atrybutów do danej postaci (królewny- sukienka, rycerz- zbroja, smok- ogień, pszczoła- miód).

“Stroje”

Praca plastyczna. Wyklejanie kontur obrazków za pomocą kolorowej plasteliny.

 

Tydzień: 11.02- 15.02.2019

Temat tygodnia: MOJA RODZINA.

“Rodzina”

Zaprezentowanie dzieciom rodziny przy pomocy ilustracji. Przeprowadzenie rozmowy kierowanej o ich najbliższej rodzinie oraz znaczenia rodziny w naszym życiu.

“Rodzina”- Nauka wiersza.

“Co ma mama, co mam tata?”

Dobieranka obrazkowa rzeczy pasujących do danej osoby. Mama- korale, tata- młotek, brat- piłka, siostra- lalka, dziadek- krawat, babcia- wałek do ciasta.

“Rodzina”- układanie rodziny, jaką przedstawiła opiekunka za pomocą ilustracji.

“Bal karnawałowy- bal przebierańców”

Zabawy taneczno- ruchowe integrujące dzieci i ich rodziców.

Prezentacja stroi.

“Zabawy tematyczne w kącikach zainteresowań”

– kącik kuchenny- demonstracja przyborów kuchennych, wraz z omówieniem zasad ich korzystania. Przygotowanie zupy dla lali przy pomocy naturalnych warzyw.

– kącik mechaniczny- reperowanie samochodu używając niezbędnych narzędzi – młotek, klucz francuski.

“Braciszek lub siostrzyczka”

Wykonanie pracy plastycznej przy pomocy kredek.

Zajęcia przeprowadzone na grupie „Złote rybki” w dniach od 04.02-15.02.2019 r.

Temat tygodnia : „Zwierzęta w moim domu”.

  1. Nasze zwierzątka” – zapoznanie i wyjaśnienie dzieciom terminu „zwierzątka domowe”. Rozmowa z dziećmi o zwierzątkach, które mają w swoim domu (kot, pies, chomik, papuga itp.). Omówienie przez dzieci ich cech charakterystycznych oraz wyglądu. Zabawy ruchowe naśladujące domowe zwierzątka.
  2. Czyj to domek” – dzieci do obrazków przedstawiających zwierzęta domowe dopasowują ich domki (legowisko, buda, akwarium, klatka). Zabawa orientacyjno-porządkowa pt. „ W kotka i myszkę”.
  3. Akwarium” – przypomnienie nazw i wyglądu zwierzątek domowych. Zabawy ruchowe (rzut do celu, chodzenie po ławeczce). Praca plastyczna „Akwarium” – dzieci do konturu akwarium przyklejają kolorowe rybki.
  4. Pies i kot jako przyjaciel dzieci” – poszerzenie dotychczasowych wiadomości o piesku i kotku, omówienie ich cech charakterystycznych oraz wyglądu. Rozmowa z dziećmi na temat jaką rolę w naszym życiu odgrywają pies i kot.
  5. Mieszkańcy akwarium” – przejście z dziećmi do żłobkowego akwarium. Rozmowa z dziećmi na temat co znajduję się w owym akwarium (rybki, kamyki, roślinki, ozdoby).

Temat tygodnia : „Skrzydlaci przyjaciele – dokarmiamy ptaki zimą”.

  1. Jakie ptaki dokarmiamy zimą i dlaczego?” – zapoznanie dzieci z ptakami, które dokarmiamy zima na podstawie ilustracji wyklejonych piórkami (gil, wróbel, sroka, sikorka, dzięcioł). Omówienie ich cech charakterystycznych oraz przypomnienie kolorów. Dopasowywanie ilustracji do obrazków przedstawiających ptaki.
  2. Pokarm dla ptaków” ; „Stołówka dla ptaków” – zapoznanie dzieci z rodzajami pokarmów dla ptaków (słoninka, ziarenka zbóż). Zaprezentowanie ilustracji przedstawiającej „stołówkę” dla ptaków – karmnik. Wyjście z dziećmi na plac żłobka celem dokarmiania ptaków ( dzieci wsypują ziarenka do karmnika; opiekunka wiesza słoninkę na drzewach).
  3. Bal karnawałowy” – dzieci, opiekunowie oraz rodzice biorą udział we wspólnej zabawie na balu karnawałowym. W trakcie zabawy miał również miejsce słodki poczęstunek.
  4. Ślady ptaków – odróżnianie śladów ptaków od śladów innych zwierząt” – opiekunka pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiające ślady różnych ptaków. Dzieci próbują odróżnić ślady ptaków od śladów innych zwierząt. Chodzenie po śladach rozłożonych na sali. Przesypywanie ziarenek zbóż z jednego pojemniczka do drugiego. Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie piórek.
  5. Praca plastyczna – Sikorka” – przypomnienie z dziećmi ptaków, które dokarmiamy zimą (gil, sroka, wróbel, sikorka, dzięcioł). Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Wróbelek”. Praca plastyczna „Sikorka” – dzieci stempelkują opuszkami palców kontury sikorki za pomocą farby oraz wyklejają jej brzuszek piórkami.
error: Content is protected !!