Zabawy przeprowadzone na grupie II „TĘCZOWE MISIE” w dniach od 18.02-1.03.2019
TEMAT TYGODNIA: „CZYJ TO DOMEK?”
- „Pomieszczenia w moim domku” – zapoznanie dzieci z budową i strukturą domu (dach, ściany, okna, drzwi itd.) omówienie pomieszczeń znajdujących się w domu, dopasowywanie mebli do danego pomieszczenia np. wanna – łazienka itp.
- „Szukamy swoich domków” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem obręczy.
- „Zwierzęta i ich domki?” – omówienie domów zwierząt mieszkających na wsi – obora, stajnia, kurnik. Dopasowywanie zwierząt do ich domów krowa – obora itp.
- „Mój dom” – wprowadzenie nowego pojęcia: wysoki – niski, duży – mały, na przykładzie zabawek znajdujących się na sali. Grupowanie niższych przedmiotów zgodnie z ich wielkością. Układanie dużego i małego domku z figur geometrycznych.
- „Którędy do domu?” – przejście do domu po strzałkach.
- „Są takie domy” – oglądanie ilustracji przedstawiających różne domy i ich mieszkańców (wieżowiec, iglo, domek na wsi). Dopasowywanie mieszkańców do ich domów (góral – domek w górach itp.)
- „Dom” – praca plastyczna, budowanie domku z figur geometrycznych
TEMAT TYGODNIA: „KOLOROWY TYDZIEŃ”
- „Poznajemy kolory” – zapoznanie dzieci z czterema podstawowymi kolorami (żółty, czerwony, zielony, niebieski). Prezentowanie kolorów w formie tęczy.
- „Kolorowa dobieranka” – segregacja kolorowych ilustracji np. żółty – słońce, banany, cytryny.
- „Kolorowe czapeczki” – zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Opiekunka rozkłada chustę, dzieci siadają w kole dostają kolorowe czapeczki. Zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiedniej czapeczki do koloru znajdującego się na chuście zielona czapka – zielony trójkąt na chuście.
- „Kolory do domu” – zabawa ruchowa, dzieci dostają opaski w czterech kolorach, biegają po sali na hasło „zielony kolor do domku” dzieci z zielonymi opaskami przybiegają do opiekunki.
- „Patyczaki” – zabawa polegająca na dopasowaniu kolorowych patyczków do odpowiedniego otworu w wytłaczance.
- „Segregacja piłeczek”– opiekunka przygotowuje cztery kosze w czterech kolorach, dzieci trzymają łyżkę z piłeczką zadaniem dzieci jest przejście w taki sposób, żeby piłka nie spadła następnie wrzucenie jej do odpowiedniego kosza (czerwona piłka – czerwony kosz).
- „Taniec z szarfami” – zabawa ruchowa przy muzyce.
- „Tęcza”- zabawa plastyczna z wykorzystaniem farb, zadaniem dzieci jest odbicie rączek na brystolu tak aby powstała tęcza.
Temat tygodnia: „ Rączki klaszczą, nóżki tupią
- „ Co potrafią moje ręce i nogi”- utrwalenie wcześniej poznanych części ciała na przykładzie sylwety chłopca (oczy, nos, uszy, rączki, nóżki), następnie opiekunka przy pomocy wierszy :Po co ma rączki”, „po co mam nóżki” przedstawia na kolorowych ilustracjach czynności jakie wykonują ręce i nogi (ręce klaszczą, witają się, nóżki idą, skaczą, tupią)
- Zabawy ruchowe przy piosenkach: „rączki robią klap, klap, klap,”, „pokaż Grzesiu”, „pokaż Basiu”
- Obrysowywanie na dużym kartonie wybranych dzieci, próby dorysowywania z opiekunką części twarzy (oczy, nos, usta) oraz próby kolorowania.
- „ Powitanie rękami i nogami”– dzieci z pomocą opiekunki witają się podając sobie prawą rączkę i machają do siebie, następnie witają się nóżkami: kolanko z kolankiem, stopa ze stopą
- Tunel- dzieci próbują przejść przez tunel na czworakach
- „ Ręka- noga”- zapoznanie dzieci z instrumentem muzycznym Tamburyno. Marsz przy dźwiękach instrumentu. Wykonywanie poleceń opiekunki: Gdy opiekunka unosi do góry obrazek z dłonią dzieci klaszczą, gdy unosi obrazek z nóżkami dzieci tupią
- Zabawy z piłami– dzieci siedząc w kole podają sobie piłkę z ręki do ręki, turlanie piłki do osoby z naprzeciwka
- Kosz- próby rzucenia piłeczka do kosza
- „ Zabawy ruchowo- naśladowcze”- do piosenek: „ Zamknij dłonie”, „ Marsz maluchów”, „ Moje ręce”, „Tu jedną mam rączkę”
- Woreczki sensoryczne– na dywanie rozkładamy woreczki sensoryczne, w taki sposób aby powstał długi chodniczek. Dzieci mając zdjęte buciki próbują z pomocą opiekunki przejść po całym chodniczku
- „Kręgle”– na podłodze ustawione są kręgle, zadaniem dzieci jest rzut woreczkiem tak, aby zbić jak najwięcej kręgli
- „ Stempelki z dłoni”- dzieci z pomocą opiekunki odbijają na kartkach papieru swoje rączki pomalowane przez opiekunkę farbą.
- Materace– ćwiczenia na materacach, przechodzenie, leżenie, zjeżdżanie
Temat tygodnia: „ Zabawy dźwiękowe”
- „ Instrumenty muzyczne” –Opiekunka prezentuje dzieciom instrumenty muzyczne (tamburyno, bębenek, grzechotki, dzwonki). Zapoznaje z dźwiękiem jaki wydają poszczególne instrumenty oraz omawia ich wygląd.
- Zabawy konstrukcyjne klockami
- Zabawa w muzykantów- dzieci otrzymują instrumenty i próbują na nich grać
- „ Szukamy dźwięku”- zapoznanie dzieci z kolejnym dużym instrumentem jakim jest Pianino- opiekunka wraz z dziećmi odwiedziła grupę II, na której jest instrument. Omówiła jego wygląd oraz cechy charakterystyczne
- Zabawy ruchowo- naśladowcze- dzieci naśladują ruchy pani- chodzenie na palcach, pietach, rączki w górze
- „ Co to za dźwięk”- zapoznanie z instrumentem jakim jest Akordeon- Pan od rytmiki przedstawia dzieciom instrument, omawia jego wygląd. Dzieci samodzielnie wygrywają dźwięki na instrumencie
- Marsz po Sali w tempo akordeonu wolno- szybko
- Puzzle obrazkowe- dzieci układają puzzle dwu- trzy elementowe
- „ Tyle dźwięków wokół nas”- słuchanie dźwięków wydawanych przez różne urządzenia techniczne (telefon, suszarka do włosów, odkurzacz). Rozpoznawanie dźwięku oraz wskazanie na urządzenie, które wydaje dany dźwięk.
- Zabawa ruchowa przy muzyce jestem konszbelantem
- Instrument muzyczny- zamalowanie kredkami konturu nutek
Gr III Złote rybki
Zajęcia przeprowadzone w dniach 18.02.2019 -.01.03.2019
Temat tygodnia: W sklepie
- ,, W sklepie- idziemy do sklepu”- rozmowa z dziećmi na temat zakupów w sklepie, zwrócenie uwagi na rodzaje sklepów, omówienie produktów znajdujących się w danym sklepie oraz dopasowywanie rzeczy do odpowiedniego sklepu
- ,,W sklepie- warzywniak”- teatrzyk sylwet na podstawie wiersza pt.: ,, Na straganie”, omówienie i nazywanie warzyw, zabawa w sklep, zapoznanie z kasą fiskalną, wagą, układanki owocowo- warzywne
- ,, Kosz z zakupami”- wspólna praca plastyczna- umieszczanie produktów na szablonie kosza na zakupy, zabawy ruchowe w małych kółeczkach, rozwiązywanie zagadek o owocach i warzywach
- ,, W sklepie- dobry klient”- omówienie poprawnego zachowania się w sklepie, zabawy w kącikach tematycznych, zabawy ruchowe związane z tematyką zajęć – piosenki pt: ,, Ogórek”, ,, Na marchewki urodziny”
- ,, Sklep spożywczy”- przypomnienie i utrwalenie nazw sklepów oraz produktów, które możemy tam kupić, indywidualna praca plastyczna – wyklejanie konturów owoców i warzyw za pomocą plasteliny
Temat tygodnia: Pan policjant
- ,, Pan policjant- kto to taki?”- prezentacja ubioru policjanta, omówienie jego akcesoriów, naśladowanie sygnału wozu policyjnego, zabawa ruchowa przy piosence pt: ,, Pan policjant porządku pilnuje”
- ,, Radiowóz policyjny”- zaprezentowanie samochodów policyjnych przy pomocy ilustracji, omówienie wyglądu, odtwarzanie dźwięku, układanie puzzli przestawiających postać policjanta
- ,, Jesteśmy bezpieczni na drodze”- omówienie wiersza A. Jędrzejewskiej, rozmowa na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, przedstawienie sygnalizatorów świetlnych praz pasów ( przejścia dla pieszych)
- ,, Znaki drogowe”- poznawanie podstawowych znaków drogowych, odgadywanie zagadek
- ,, Czapka policjanta”- praca plastyczna- malowanie farbami plakatowymi szablonu czapki policjanta