Grupa I
Temat tygodnia: „ Moja babcia i mój dziadek”
- „ Moja babcia i mój dziadek”- krótka pogadanka na temat postaci babci i dziadka przy pomocy kolorowych ilustracji (omówienie cech charakterystycznych: siwe włosy, okulary, krawat, korale)
- Opiekunka pokazuje dzieciom powycinane sylwety babci i dziadka, zadaniem dzieci jest dopadowanie odpowiednich rekwizytów (krawat, włosy, korale, fartuch)
- Zabawy ruchowo- naśladowcze ze śpiewem piosenek „ Babciu droga babciu”, „wzięła babcia srebrne druty”.
- „ Bawię się z moimi dziadkami”- opiekunka przy użyciu kolorowych ilustracji opowoada dzieciom o tym jak można spędzać czas z babcią i dziadkiem (spacer, pieczenie, jazda na rowerze, rolkach”
- „dobieranka”- prezentacja postaci babci i dziadka- dzieci próbują dobrać poszczególne elementy ciała do postaci babci i dziadka
- „ Czerwony Kapturek”- przedstawienie bajki Charlesa Perrauta pt: „Czerwony Kapturek” przy użyciu teatrzyku i pacynek. Krótkie podsumowanie bajki oraz przedstawienie posci występujących w bajce (wilk, kapturek, babcia, gajowy)
- „ Niespodzianka dla babci i dziadka”- dzieci z pomocą opiekunki tworzą upominek w postaci zapachowych mydełek. Do wcześniej przygotowanych foremek dzieci wkładają zirnka kawy i płatki roż, następnie zalewają to zalewą przygotowaną przez opiekunkę.
- „orkiestra dla babci i dziadka z wykorzystaniem instrumentów”
- „ Kolorowy wazon kwiatów”- dzieci wrz z opiekunką ozdabiają wcześniej przygotowany z białego kartonu wazon, kolorowymi kwiatkuszkami .
- Zabawy ruchowe ze śpiewem piosenek: „Kiedy babcia była mała”, „Piosenka o dziadku”
Tydzień: 07.01.2019 – 11.01.2019
TEMAT TYGODNIA: PTASZKI I ZIARENKA ZIMĄ
- „Ptaki widziane zimą” – zapoznanie dzieci z sylwetami ptaków (wróbel, sikorka). Zwrócenie uwagi na cechy charakterystyczne w wyglądzie i sposobie odżywiania oraz uświadomienie dzieciom konieczności systematycznego dokarmiania ptaków. Słuchanie nagrania dźwiękowego z odgłosami ćwierkania ptaków.
- „Kolorowe piórka” – zabawa oddechowa, dmuchanie na piórka (lekko, mocno).
- „Goście w karmniku” – na podstawie tekstu „Karmnik Bartka” opiekunka zapoznaje dzieci ze sposobami dokarmiania ptaków podczas zimy. Prezentuje dzieciom karmnik, opowiada o jego przeznaczeniu. Dzieci oglądają ptasie przysmaki, próbują przy pomocy opiekunki łączyć pokarmy z odpowiednimi obrazkami przedstawiającymi sylwety ptaków.
- „Głodne ptaszki” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem opasek, obręczy oraz obrazków ze śladami wróbla i sroki. Dzieci, biegając po sali, naśladują małe, głodne ptaszki, zbiegają się do karmnika i paluszkami naśladują dziobanie ziaren.
- „Wróble fruwają i skaczą” – zabawa muzyczno – ruchowa. Podczas szybkiej muzyki dzieci naśladują fruwające ptaki, poruszając ramionami, podczas wolnej muzyki tupią nóżkami.
- Zabawa paluszkowa – „jak sroczka kaszkę ważyła”.
- Wróbelek – praca plastyczna. Na wycięty kontur ptaszka dzieci próbują przykleić kolorowe piórka.
Grupa III
Temat tygodnia: Wychowanie przez sztukę: muzyka, śpiew, taniec.
- „Jaki to instrument?” – przedstawienie i omówienie z dziećmi podstawowych instrumentów (grzechotka, gitara, tamburyno, cymbałki, itp.). Dziecko wybiera instrument, który mu się najbardziej podoba, próbuję odgadnąć jak się on nazywa. Gra na wybranych instrumentach. Zabawy do piosenek o tematyce zimowej.
- „Czyj to cień?” – dzieci otrzymują obrazki z instrumentami. Ich zadaniem jest dobranie odpowiedniego cienia do danego intrumentu. Zabawa ruchowo- naśladowcza (nisko – wysoko, smutny – wesoły).
- „Jaka to melodia?” – opiekunka wprowadza do słownika dzieci pojęcie cicho – głośno. Odtwarza z płyty odgłosy instrumentów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaki to instrument. Dzieci otrzymują instrumenty znajdujące się w żłobku i wspólnie z opiekunką tworzą orkiestrę (każde dziecko gra na wybranym przez siebie instrumencie).
- „Kraina dźwięków.” – odgadywanie przez dzieci dźwięków z otoczenia (wiatr, plusk wody, skrzypanie drzwi, drzwi, telefon). Opiekunka gra prostą melodię. Zadaniem dzieci jest powtórzenie jej. Zabawy w małych kółeczkach przy piosenkach o tematyce zimowej.
- „Intrumenty” – dzieci kolorują za pomocą kredek wybrany rysunek intrumentu.
Temat tygodnia: Babcia i Dziadek.
- „Święto Babci i Dziadka.” – Zapoznanie dzieci z postaciami babci i dziadka na podstawie ilustracji. Rozmowa z dziećmi o tym jak spędzają czas z dziadkami. Opisywanie przez nich wyglądu swojej babci i dziadka. Zabawy kołowe przy piosenkach o babci i dziadku. „Kolorowa chusta babci” – zabawa z chustą animacyjną.
- „Co dla Babci? Co dla Dziadka?” – Przypomnienie postaci babci i dziadka. Dzieci dopasowują do ilustracji elementy garderoby (chustka, korale, okulary, krawat, kaszkiet). Nauka wierszy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tor przeszkód. „Korale dla Babci” – nawlekanie guziczków na sznureczki.
- „Zapoznanie dzieci z wierszem J. Tuwima pt. „Rzepka”. – Opiekunka czyta dzieciom wiersz jednocześnie przyczepiając na flanelografie poszczególne postaci w nim występujące. „Cherbatka dla Babci i Dziadka” – opiekunka bierze plastikowe filiżanki. Nalewa do nich wody. Zadaniem dzieci jest przeniesienie filiżanki na talerzyku tak aby woda się nie wylała.
- „Przygotowanie do wizyty Babć i Dziadków w Żłobku” – Przypomnienie z dziećmi postaci babci i dziadka. Nauka wierszyków oraz piosenek z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zabawy w małych kółeczkach do piosenek „Babciu, droga Babciu” , „Srebrne druty”.
- „Upominki dla Babci i Dziadka” – „Kolorowa laurka” – dzieci kolorują kredkami laurki dla Babci i Dziadka.